Transparență: Acest articol conține linkuri de afiliere. Dacă cumperi produse prin aceste linkuri, minicenter.ro poate primi un comision, fără niciun cost suplimentar pentru tine.
Descoperă 4 sisteme All-in-One ASUS, Lenovo și Apple. Află ce performanță oferă, ce ecran au și care merită pentru birou sau acasă.
Sistem All-in-One: performanță ridicată și design compact într-un singur dispozitiv
Un birou modern nu trebuie să fie aglomerat de cabluri, carcase voluminoase și periferice care ocupă tot spațiul disponibil. Sistemele All-in-One, cunoscute și sub denumirea de PC-uri AIO, reunesc componentele calculatorului și ecranul într-un singur dispozitiv, oferind o soluție elegantă pentru acasă, birou sau spații de lucru profesionale.
Dar un design compact nu înseamnă automat compromisuri majore la performanță. Modelele actuale pot integra procesoare puternice, memorie rapidă, SSD-uri generoase și ecrane cu rezoluție ridicată. Unele sunt concepute pentru productivitate și multitasking, altele pun accent pe experiența multimedia și integrarea hardware-software.
Am ales patru sisteme reprezentative: ASUS P440VAK, Lenovo Yoga AIO 27IAH10, Apple iMac 24 cu M4 și Lenovo IdeaCentre AIO 27AKP10. Fiecare propune o combinație diferită de performanță, dimensiune a ecranului și funcții, astfel încât să poți identifica mai ușor calculatorul potrivit nevoilor tale.
Ce este un sistem All-in-One și de ce merită luat în calcul?
Un sistem All-in-One integrează principalele componente ale calculatorului în carcasa monitorului sau în structura acestuia. În loc să conectezi separat o unitate desktop la un monitor, ai un singur echipament care conține procesorul, memoria RAM, stocarea și sistemul grafic.
Tastatura și mouse-ul rămân, de regulă, periferice separate, deși unele pachete includ aceste accesorii.
Avantajele unui PC All-in-One
Economisește spațiu. Nu ai nevoie de o carcasă desktop separată, iar biroul rămâne mai aerisit. Este un avantaj important pentru camere de lucru mici, recepții, cabinete sau birouri de acasă.
Instalare simplă. În configurația obișnuită, conectezi alimentarea, perifericele și rețeaua, apoi instalezi sau configurezi sistemul de operare, dacă acesta nu este inclus.
Design modern. Producătorii pun accent pe rame discrete, suporturi elegante și finisaje care se potrivesc într-un mediu profesional sau într-un living.
Consum și zgomot potențial reduse. Multe modele sunt proiectate pentru eficiență și funcționare discretă, însă nivelul real de zgomot și consumul depind de configurație și de sarcinile executate.
Ce trebuie să știi înainte de cumpărare?
Principalul compromis este flexibilitatea. Într-un desktop clasic, poți înlocui relativ ușor placa video, sursa sau alte componente. La un All-in-One, upgrade-urile sunt mai limitate și diferă de la un model la altul.
Memoria poate fi lipită pe placa de bază, iar unele componente sunt dificil sau imposibil de înlocuit de către utilizator. De asemenea, dacă apare o problemă la ecran sau la componentele interne, reparația poate fi mai complicată decât în cazul unui PC desktop obișnuit.
Prin urmare, alegerea configurației potrivite de la început este esențială.

1. ASUS P440VAK – 32 GB RAM și SSD de 1 TB pentru productivitate
ASUS P440VAK este o alegere interesantă pentru utilizatorii care doresc un calculator compact, cu suficientă memorie și spațiu de stocare pentru activitățile zilnice.
Modelul analizat are un ecran de 23,8 inci, rezoluție Full HD și rată de reîmprospătare de 100 Hz. Configurația include un procesor Intel Core 5 210H, 32 GB DDR5 și un SSD de 1 TB. Grafica este integrată Intel Graphics, iar sistemul de operare nu este inclus în configurația menționată.
Ce oferă configurația ASUS?
Cei 32 GB de memorie RAM reprezintă un avantaj important pentru multitasking. Poți lucra simultan cu numeroase file de browser, documente, aplicații de birou și instrumente de comunicare, fără ca memoria să devină rapid o limitare.
SSD-ul de 1 TB oferă spațiu generos pentru documente, fotografii, programe și arhive de lucru. În plus, stocarea pe SSD contribuie la pornirea rapidă a sistemului și la deschiderea promptă a aplicațiilor.
Ecranul Full HD de 23,8 inci este potrivit pentru birouri compacte. Rata de reîmprospătare de 100 Hz poate oferi o experiență mai fluidă la derularea paginilor și în utilizarea interfeței comparativ cu un ecran standard de 60 Hz, dacă aplicațiile și configurația permit afișarea la această frecvență.
Pentru cine este potrivit ASUS P440VAK?
Acest sistem se adresează în special celor care lucrează cu documente, foi de calcul, aplicații de contabilitate, platforme online, e-mail și videoconferințe.
Poate fi o alegere bună și pentru un birou de recepție, un cabinet sau un spațiu de lucru în care aspectul ordonat contează.
Totuși, grafica integrată nu transformă acest model într-o stație de lucru pentru randare 3D complexă sau jocuri solicitante. Pentru editare foto obișnuită și prelucrare video ușoară, experiența depinde de aplicații și de cerințele proiectelor.
De reținut: configurația cu 32 GB RAM și 1 TB SSD este punctul forte al acestui model. Verifică însă posibilitățile de upgrade, conectivitatea și accesoriile incluse înainte de achiziție.
Vrei un birou fără o carcasă desktop voluminoasă? Alege un sistem All-in-One elegant și eficient. Descoperă ASUS P440VAK

2. Lenovo Yoga AIO 27IAH10 – ecran QHD de 27 inci și Intel Core Ultra 7
Lenovo Yoga AIO 27IAH10 pune accent pe un ecran mai mare, o rezoluție superioară Full HD și un procesor dintr-o familie modernă, destinată inclusiv sarcinilor accelerate de funcții AI.
Configurația analizată include un Intel Core Ultra 7 255H, un ecran IPS de 27 inci cu rezoluție QHD, 16 GB LPDDR5X, un SSD de 512 GB și grafică Intel Arc 140T. Sistemul este comercializat în configurația menționată fără sistem de operare și are o ofertă asociată cu servicii Premium Care pe o perioadă de trei ani, ale căror condiții trebuie verificate înainte de cumpărare.
Ecran QHD: mai mult spațiu pentru lucru
Rezoluția QHD oferă mai mulți pixeli decât Full HD, ceea ce poate însemna text mai fin și mai mult spațiu de lucru pentru ferestre, documente și aplicații.
Diagonala de 27 inci este potrivită pentru cei care lucrează ore întregi la calculator. Poți organiza mai ușor două ferestre alăturate, poți edita documente ample sau poți consulta simultan un material și notițele aferente.
Panoul IPS este, în general, apreciat pentru unghiurile bune de vizualizare. Pentru fotografie și design, merită verificată și acoperirea reală a spațiului de culoare, uniformitatea luminozității și posibilitatea calibrării.
Intel Core Ultra 7 și grafica Intel Arc
Procesorul Intel Core Ultra 7 255H este orientat către sisteme performante și poate susține activități de productivitate, multitasking și aplicații care beneficiază de putere de procesare suplimentară.
Grafica Intel Arc 140T integrată în platformă poate fi mai potrivită pentru anumite sarcini grafice decât soluțiile integrate de bază, în funcție de aplicație și de configurația efectivă. Totuși, nu trebuie confundată automat cu o placă video dedicată pentru gaming sau randare profesională.
Memoria de 16 GB LPDDR5X este rapidă, dar trebuie verificat dacă poate fi extinsă. La sistemele cu memorie lipită, configurația cumpărată poate rămâne neschimbată pe toată durata de utilizare.
SSD-ul de 512 GB este suficient pentru multe activități de birou, însă utilizatorii care lucrează cu biblioteci mari de fotografii, videoclipuri sau proiecte voluminoase ar putea avea nevoie de stocare suplimentară.
Cui i se potrivește Lenovo Yoga AIO?
Este o opțiune de luat în calcul pentru profesioniști, utilizatori care lucrează de acasă, persoane care folosesc simultan mai multe aplicații și cei care își doresc un ecran generos, cu rezoluție QHD.
Pentru editare foto, merită analizate specificațiile exacte ale panoului, nu doar diagonala și rezoluția. Pentru editare video avansată, randare 3D sau gaming exigent, un desktop cu placă video dedicată poate fi o investiție mai potrivită.
Punctul forte: combinația dintre ecranul QHD de 27 inci, procesorul Core Ultra 7 și grafica Intel Arc.
Lucrezi cu mai multe ferestre și aplicații simultan? Lenovo Yoga AIO 27IAH10 îmbină un ecran generos cu o platformă modernă.

3. Apple iMac 24 (2024) – procesor M4 și ecran Retina 4.5K
Apple iMac 24 cu procesor M4 este alternativa pentru utilizatorii care preferă ecosistemul macOS și un design integrat, cu accent pe experiența de utilizare și eficiența platformei hardware.
Configurația menționată include procesor Apple M4 cu 8 nuclee CPU și 8 nuclee GPU, ecran Retina de 24 inci cu rezoluție 4.5K, 16 GB de memorie și SSD de 256 GB.
Spre deosebire de modelele ASUS și Lenovo prezentate mai sus, iMac folosește arhitectura Apple Silicon și sistemul de operare macOS.
Ecran Retina 4.5K pentru conținut detaliat
Rezoluția Retina 4.5K oferă o densitate mare de pixeli, ceea ce ajută la afișarea textului și a imaginilor cu detalii fine.
Pentru fotografie, avantajul unui ecran de calitate nu se reduce la rezoluție. Contează și reproducerea culorilor, luminozitatea, uniformitatea și modul în care este configurat fluxul de editare.
iMac poate fi o alegere atractivă pentru fotografi, creatori de conținut, designeri și utilizatori care doresc un sistem elegant pentru lucru și divertisment. Pentru un flux fotografic profesionist, este important să verifici compatibilitatea aplicațiilor, gestionarea culorilor și suportul pentru perifericele pe care le folosești deja.
Ce poate face procesorul Apple M4?
Apple M4 combină procesorul general, grafica integrată și alte componente specializate într-o platformă proiectată să funcționeze eficient împreună cu macOS.
Această integrare poate oferi performanțe bune în aplicațiile optimizate pentru Apple Silicon, inclusiv în anumite fluxuri de editare foto, montaj video și productivitate.
Totuși, performanța exactă depinde de aplicație și de complexitatea proiectelor. Configurația cu 8 nuclee CPU și 8 nuclee GPU nu trebuie confundată cu variantele M4 mai puternice sau cu sistemele care au procesoare grafice dedicate de clasă profesională.
Este suficient un SSD de 256 GB?
Pentru documente, navigare, aplicații și proiecte moderate, cei 256 GB pot fi suficienți. Situația se schimbă dacă lucrezi cu fotografii RAW, filmări 4K sau biblioteci media mari.
În acest caz, un SSD extern rapid poate completa stocarea internă. Trebuie însă luate în calcul costul suplimentar, spațiul ocupat și organizarea fișierelor.
Memoria de 16 GB trebuie evaluată în raport cu aplicațiile folosite, mai ales dacă ai în vedere editare foto complexă, proiecte video ample sau multitasking intensiv. La cumpărare, verifică posibilitățile de extindere, deoarece memoria și stocarea la multe configurații iMac nu pot fi modernizate ulterior în mod obișnuit de utilizator.
Cui i se potrivește iMac 24?
iMac este potrivit pentru cei care preferă macOS, apreciază integrarea hardware-software și vor un calculator cu aspect elegant, fără o carcasă desktop separată.
Este deosebit de interesant pentru activități creative, dar și pentru utilizarea de zi cu zi. Dacă ai deja un flux de lucru construit în jurul aplicațiilor Windows, verifică înainte compatibilitatea programelor și a perifericelor.
Punctul forte: ecranul Retina 4.5K și integrarea platformei Apple M4 într-un sistem compact.
Fotografie, design sau productivitate? Apple iMac 24 cu M4 aduce împreună hardware-ul integrat și ecosistemul macOS.

4. Lenovo IdeaCentre AIO 27AKP10 – AMD Ryzen AI 7 și ecran de 27 inci
Lenovo IdeaCentre AIO 27AKP10 este o altă propunere interesantă pentru cei care caută un calculator All-in-One cu ecran mare și procesor modern din gama AMD.
Configurația analizată include AMD Ryzen AI 7 350, cu frecvență maximă declarată de până la 5,0 GHz, un ecran IPS de 27 inci Full HD, 16 GB DDR5, un SSD de 512 GB și grafică AMD Radeon 860M. Sistemul de operare nu este inclus în configurația menționată.
AMD Ryzen AI 7 350 și funcțiile AI
Procesoarele din familia Ryzen AI combină capacități de procesare generală cu accelerare grafică și funcții dedicate anumitor sarcini de inteligență artificială.
În practică, avantajele depind de aplicațiile folosite. Unele programe pot utiliza accelerarea locală pentru funcții AI, în timp ce altele se bazează în continuare pe procesor, GPU sau servicii online.
Prezența unui procesor din această familie nu garantează că orice aplicație AI va rula mai repede. Trebuie verificate cerințele software, suportul pentru accelerare și memoria disponibilă.
Grafică AMD Radeon 860M
Grafica Radeon 860M integrată poate fi utilă pentru interfața sistemului, redare multimedia și anumite sarcini grafice. Poate susține și unele jocuri, în funcție de rezoluție, setări și cerințele titlului.
Pentru aplicații grafice solicitante, proiecte 3D complexe sau jocuri moderne la setări ridicate, o placă video dedicată rămâne de regulă o alegere mai potrivită.
Ecran de 27 inci, dar numai Full HD
Diagonala de 27 inci oferă o suprafață generoasă pentru documente și aplicații. Totuși, rezoluția Full HD are o densitate de pixeli mai redusă decât QHD la aceeași diagonală.
Acest aspect nu este neapărat o problemă pentru utilizarea obișnuită, însă poate conta dacă preferi text foarte fin, lucrezi cu detalii grafice sau folosești frecvent mai multe ferestre pe ecran.
Panoul IPS este un avantaj pentru unghiurile de vizualizare, dar pentru fotografie trebuie verificate separat acoperirea culorilor și posibilitățile de calibrare.
Pentru cine este potrivit Lenovo IdeaCentre?
Este o opțiune de analizat pentru familii, studenți, utilizatori de birou și persoane care vor un sistem compact cu procesor modern și ecran mare.
Poate fi potrivit și pentru multitasking obișnuit, videoconferințe și consum multimedia. Înainte de achiziție, verifică dacă cei 16 GB RAM pot fi extinși și ce opțiuni există pentru conectarea perifericelor și a stocării externe.
Punctul forte: platforma AMD Ryzen AI 7 350 și ecranul IPS de 27 inci într-un format compact.
Renunță la carcasa desktop voluminoasă și păstrează mai mult spațiu pentru lucru. Lenovo IdeaCentre AIO 27AKP10 oferă o soluție compactă pentru birou și acasă.
ASUS, Lenovo sau Apple? Comparația celor patru sisteme All-in-One
Cele patru sisteme au obiective diferite. ASUS pune accent pe memorie și stocare generoase, Lenovo Yoga combină procesorul Core Ultra 7 cu un ecran QHD, iMac oferă experiența macOS și un panou Retina 4.5K, iar Lenovo IdeaCentre mizează pe platforma AMD Ryzen AI.
| Caracteristică | ASUS P440VAK | Lenovo Yoga AIO | Apple iMac 24 | Lenovo IdeaCentre |
|---|---|---|---|---|
| Procesor | Intel Core 5 210H | Intel Core Ultra 7 255H | Apple M4 | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Ecran | 23,8", Full HD | 27", QHD, IPS | 24", Retina 4.5K | 27", Full HD, IPS |
| Memorie RAM | 32 GB DDR5 | 16 GB LPDDR5X | 16 GB | 16 GB DDR5 |
| Stocare SSD | 1 TB | 512 GB | 256 GB | 512 GB |
| Grafică | Intel Graphics | Intel Arc 140T | GPU Apple cu 8 nuclee | AMD Radeon 860M |
| Sistem de operare | Nu este inclus | Nu este inclus | macOS | Nu este inclus |
| Punct forte | RAM și SSD generoase | Ecran QHD și procesor puternic | Retina 4.5K și macOS | Ryzen AI și ecran mare |
Specificațiile reflectă configurațiile descrise în ofertele analizate. Disponibilitatea, accesoriile incluse și eventualele diferențe între variante trebuie verificate înainte de comandă.
Care oferă cel mai bun echilibru?
Pentru multitasking și stocare internă, ASUS P440VAK are un avantaj clar pe hârtie datorită celor 32 GB RAM și SSD-ului de 1 TB.
Pentru cei care petrec multe ore în fața ecranului și doresc mai mult spațiu de lucru, Lenovo Yoga AIO este atractiv datorită rezoluției QHD și diagonalei de 27 inci.
Pentru utilizatorii macOS și pentru cei care apreciază un ecran cu densitate mare de pixeli, iMac 24 reprezintă o alternativă distinctă.
Lenovo IdeaCentre poate fi interesant pentru cei care doresc o platformă AMD modernă, cu grafică integrată și un ecran generos, fără să aibă nevoie obligatoriu de rezoluție QHD.
Nu există un câștigător universal. Prețul efectiv, garanția, conectivitatea și tipul de aplicații utilizate pot schimba ordinea preferințelor.
Cum alegi un sistem All-in-One potrivit?
Înainte de a cumpăra, nu te opri la procesor sau la aspect. Un sistem bine ales trebuie să răspundă nevoilor tale și să rămână suficient de performant pentru următorii ani.
1. Procesorul: Intel, AMD sau Apple?
Intel Core 5 este potrivit pentru multe sarcini cotidiene, iar Core Ultra 7 vizează o clasă de performanță superioară. AMD Ryzen AI 7 aduce o combinație de procesare și accelerare grafică pentru platforma sa. Apple M4 oferă o arhitectură diferită, optimizată pentru ecosistemul macOS.
Compară rezultatele testelor independente pentru aplicațiile pe care le folosești, nu doar frecvențele maxime declarate. Frecvența în GHz nu este suficientă pentru a stabili singură performanța unui procesor.
2. Memoria RAM: 16 GB sau 32 GB?
Pentru navigare, documente, videoconferințe și utilizare generală, 16 GB pot fi suficienți.
Pentru multitasking intens, aplicații creative și proiecte mai complexe, 32 GB oferă o rezervă mai mare. Contează și posibilitatea de upgrade: dacă memoria este lipită, configurația inițială devine o decizie importantă pe termen lung.
3. SSD-ul: cât spațiu ai nevoie?
Un SSD de 256 GB poate deveni limitativ dacă instalezi multe aplicații și păstrezi local fotografii sau videoclipuri.
512 GB reprezintă un compromis rezonabil pentru mulți utilizatori, în timp ce 1 TB este mai confortabil pentru arhive și proiecte voluminoase.
Dacă ai nevoie de spațiu suplimentar, poți folosi un SSD extern sau un NAS pentru arhivare. Pentru fotografii RAW și filmări, un NAS poate fi util pentru centralizarea fișierelor, backup și acces de pe mai multe dispozitive. Nu înlocuiește însă o copie de siguranță separată.
4. Ecranul: Full HD, QHD sau Retina 4.5K?
Un ecran Full HD este suficient pentru numeroase sarcini de birou. QHD oferă mai mult spațiu de lucru pe diagonale mari, iar Retina 4.5K oferă o densitate mare de pixeli.
Pentru fotografie, rezoluția nu este singurul criteriu. Verifică reproducerea culorilor, uniformitatea, luminozitatea și posibilitățile de calibrare. Dacă lucrezi cu imagini destinate tiparului sau clienților, un monitor calibrabil poate avea o importanță mai mare decât un procesor cu câteva procente mai rapid.
5. Conectivitate și periferice
Verifică numărul și tipul porturilor USB, disponibilitatea USB-C, ieșirile video, conexiunea de rețea și compatibilitatea cu perifericele existente.
Nu presupune că toate modelele permit conectarea unui laptop la ecranul All-in-One ca la un monitor obișnuit. Intrarea video dedicată nu este prezentă pe toate sistemele.
De asemenea, verifică dacă pachetul include tastatură și mouse, ce standard Wi-Fi este suportat și dacă ai nevoie de un adaptor pentru echipamentele mai vechi.
Sistemul de operare: Windows sau macOS?
Alegerea sistemului de operare influențează compatibilitatea aplicațiilor, modul de lucru și costul total.
Windows este o opțiune practică pentru utilizatorii care folosesc aplicații de business, programe specializate și periferice compatibile cu acest ecosistem. Pentru sistemele ASUS și Lenovo livrate fără sistem de operare, trebuie să iei în calcul achiziția unei licențe și instalarea sistemului.
iMac vine cu macOS, ceea ce îl face potrivit pentru cei care folosesc deja aplicații și servicii Apple. Înainte de cumpărare, verifică dacă programele de care depinzi funcționează pe macOS și dacă licențele existente pot fi transferate.
În ambele cazuri, actualizările de securitate, driverele și copiile de siguranță sunt esențiale.
Întreținerea unui sistem All-in-One
Deși un PC All-in-One are mai puține cabluri și ocupă mai puțin spațiu, necesită aceeași atenție de bază ca orice calculator.
- Curăță periodic suprafețele de ventilație, folosind metode potrivite și fără să introduci obiecte în carcasă.
- Evită amplasarea echipamentului lângă surse de căldură sau în spații fără circulație suficientă a aerului.
- Folosește un suport și o poziție de lucru care asigură stabilitatea sistemului.
- Actualizează sistemul de operare, aplicațiile și firmware-ul atunci când producătorul recomandă acest lucru.
- Păstrează copii de siguranță ale documentelor și fotografiilor importante.
- Nu desface carcasa fără să verifici condițiile de garanție și instrucțiunile producătorului.
Pentru un calculator folosit zilnic, un backup regulat este mai important decât simpla existență a unui SSD rapid. Dacă lucrezi cu fișiere importante, poți combina stocarea locală cu un SSD extern și o copie separată pe NAS sau într-un serviciu de backup.
Verdict: merită să cumperi un sistem All-in-One?
Sistemele All-in-One sunt o alegere inspirată pentru cei care vor un birou ordonat, un calculator compact și o experiență simplă de utilizare. Cele patru modele analizate demonstrează că această categorie nu se limitează la calculatoare pentru activități elementare: există configurații cu procesoare moderne, memorie generoasă și ecrane potrivite pentru lucru intensiv.
ASUS P440VAK este alegerea echilibrată pentru multitasking și stocare, datorită configurației cu 32 GB RAM și SSD de 1 TB.
Lenovo Yoga AIO 27IAH10 atrage prin ecranul QHD de 27 inci, procesorul Intel Core Ultra 7 și grafica Intel Arc.
Apple iMac 24 M4 este potrivit pentru cei care preferă macOS, integrarea Apple și un ecran Retina 4.5K.
Lenovo IdeaCentre AIO 27AKP10 reprezintă o alternativă cu platformă AMD Ryzen AI și ecran IPS de 27 inci, potrivită pentru productivitate și utilizare generală.
Evaluarea redacției
- ASUS P440VAK: ★★★★☆ — 4,5/5
- Lenovo Yoga AIO 27IAH10: ★★★★☆ — 4,5/5
- Apple iMac 24 M4: ★★★★☆ — 4,5/5
- Lenovo IdeaCentre AIO 27AKP10: ★★★★☆ — 4/5
Scorurile sunt evaluări editoriale orientative, bazate pe configurațiile descrise și pe poziționarea fiecărui produs, nu pe teste comparative directe. Prețul actual, garanția și rezultatele testelor independente pot modifica raportul calitate-preț.
Înainte de a lua o decizie, compară prețurile și verifică atent memoria, spațiul de stocare, sistemul de operare și condițiile de garanție. Un All-in-One ales corect îți poate oferi ani de utilizare confortabilă, fără să ocupe inutil spațiul de lucru.
Tu ce ai alege pentru biroul tău: ASUS cu 32 GB RAM și SSD de 1 TB, Lenovo Yoga cu ecran QHD, iMac cu Retina 4.5K sau Lenovo IdeaCentre cu AMD Ryzen AI? Scrie în comentarii ce contează cel mai mult pentru tine: performanța, ecranul, designul sau prețul!
